Ke každé objednávce produktů nad 300 Kč přidáme čaj Hepčík ZDARMA.

Legendární Earl Grey

O původu čaje Earl Grey se vykládají mnohé legendy. Ve všech ale najdeme jedno jméno, a to lord Charles Grey, britský premiér z počátku 30. let minulého století. Název bychom mohli přeložit také jako „hrabě Šedý“. Earl totiž znamená hrabě a grey šedý. To by znělo ale poněkud zvláštně jako název čaje, a tak se u nás ponechal původní Earl Grey.

Jak se do něho vlastně dostalo bergamotové aroma? Jedna z legend například vypráví, že při převozu na lodi byly bedny s čajem v podpalubí poskládány vedle nádob s bergamotovým olejem. Jak to na moři bývá, přišla bouře a bedny s čajem a sudy s bergamotem se smíchaly, což při ochutnání překvapilo všechny obchodníky, a tak vznikl dnes nejznámější černý aromatizovaný čaj. V domovské Anglii se pije od poloviny 19. století.

Bergamot je citrusový plod, velikostí podobný pomeranči se žlutozelenou barvou. Této zajímavé lahůdce se daří hlavně v okolí Středozemního moře, v oblastech Calabrie, jižní Francie a také na pobřeží Slonoviny. Plody se po sklizni strojově oloupou pod tekoucí vodou a kůra poté putuje do odstředivky. Právě v ní se z kůry bergamotu získává silně aromatický olej. Patří k nejvýznamnějším složkám většiny parfémů a jeho příjemnou vůni oceňují i milovníci čaje. Díky tomu má Earl Grey svou specifickou vůni a výraznou chuť, která podle některých navozuje příjemnou náladu a pohodu. A právě pro zmírnění výrazné chuti si do něj někteří přidávají mléko. Určitě se ale neztratí i v kuchyni – použít ho můžete jako příchuť do dezertů, ale také omáček nebo máslových krémů.

Vytvořil Shoptet | Šablona Rubin | Design Tomáš Hlad.