O bylinkách 1#: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský (calendula Officinalis)

Měsíček lékařský je jednou z našich nejoblíbenějších bylinek. Najdete ho v řadě našich směsí, které zdobí zářivě oranžové květy této bylinky. Co se pěstování týká, měsíček je nezmar, roste dokonce tehdy, kdy je úplné sucho. Nevadí mu ani přímé sluneční světlo po celý den. O tom jsme se přesvědčili během suchého léta 2018. Měsíček měl i v době vysokých teplot a sucha desítky květů na každé rostlince. Měsíček květe od května až do konce září. A právě koncem září dosahovaly květy takových rozměrů, až jsme tomu nevěřili. Husté plné květy byly často velké jako dlaň.

Jeho použití zdaleka není omezeno jen na výrobu čajů. Možná ještě nejznámější je z kosmetického průmyslu. Kdo by neznal měsíčkovou mast, která nám pomáhá při různých kožních obtížích. Málokdo ví, že se dá použít i kuchyně. Třeba na dozdobení, do pomazánek nebo třeba do salátů. Jeho čerstvé květy obsahují řadu minerálů a vitamínů, především pak vitamíny A a C.

O měsíčku je obecně známo, že je léčivkou se širokým využitím, často je brán jako všelék. Má silné protizánětlivé a aktibakteriální účinky. Užívá se vnitřně v podobě odvarů - čajů. Je výborným přírodním antibiotikem, působí také jako antioxidant a prospívá trávicímu traktu. Pomůže ale také zevně, zejména při zánětech pokožky, drobných omrzlinách, popáleninách a poraněních. Je také bylinkou prospěšnou ženám.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.