O bylinkách 2#: Heřmánek pravý

HEŘMÁNEK PRAVÝ (Matricaria recutita)

Heřmánek je krásná, a u nás v ČR hojně rozšířená bylina, zejména v teplejších oblastech. Můžeme ji najít po celé republice, často jako divoce rostoucí na stráních u cest. Nápadné jsou hlavně její krásné bílo-žluté kvítky, kterých v době květu tvoří obrovské množství. V přírodě jej můžeme snadno zaměnit s rmenem rolním, který je vzhledem velmi podobný, ale oproti heřmánku nemá léčivé účinky a je považován za plevel.

Heřmánek je jednou z nejoblíbenějších a zároveň nejrozšířenějších léčivek. Má široké využití také v kosmetice a hojně se používá v bylinných čajích pro jeho nezaměnitelnou chuť. Má řadu pozitivních účinků a tím i mnohostranné využití. Uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, desinfekčně a podporuje pocení. 

Díky těmto vlastnostem pomáhá při hojení zánětů trávicího ústrojí, vředů. Čaj z heřmánku také pomáhá nápravě trávení a je významný v dětském lékařství.

Heřmánek ničí streptokoky a stafylokoky. Často se používá i jako kloktadlo při zánětech v ústech. Má i hojivé účinky při zevním použití odvaru.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.