O bylinkách a zdraví 7#: Maliník

Každý z nás si asi na první dobrou vybaví krásně červené plody maliníku - maliny. Často jsme je jídávali jako malí, na prázdninách u babiček na vesnici. No řekněte, kdo by je neměl rád! Tyto zářivě červené plody jsou plné vitamínů. Maliník nám však neposkytuje jen plody. Jeho listy jsou významnou složkou v bylinkových čajích. Jejich chuť je opravdu specifická - plná, ovocně svěží a jemně kyselá. Hodí se proto skvěle i na léto pro přípravu ledových čajů. Listy maliníku mohou být prospěšné i našemu zdraví.

Maliník je hlavně bylinkou nastávajících maminek. Jeho popíjení několik málo týdnů před porodem může pomoci k hladšímu a rychlejšímu porodu. Mezi jeho blahodárné účinky patří pozitivní vliv na činnost hladkého svalstva. 

Tím však jeho pozitivní účinky nekončí. Užitečný je také pro posílení kardiovaskulárního systému a srovnání krevního tlaku, pomáhá upravit zažívání, působí protizánětlivě a povzbuzuje obranyschopnost, prospěšný je také na plodnost a zejména kuřákům prospívá při očistě plic.

Sušené listy maliníku mají velmi neobvyklou konzistenci. Mají tendenci tvořit "hrudky", které mají až rosolovitý charakter. Pokud se s tím setkáte v našich nebo jakýchkoliv jiných čajích, nebojte, není to na závadu. Tento efekt je způsoben malými chloupky na listech, díky kterým sušená surovina dobře drží pohromadě.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.