O bylinkách a zdraví 8#: Máta

Máta je další z tradičních bylinek. Patří k těm neznámějším. Často je přísadou do nápojů během léta, kdy si ji snadno můžeme vypěstovat v květináči nebo na zahradě. V dnešní době existuje několik desítek druhů máty. Setkat se můžete dokonce s mátou s vůní čokolády.

Máta má přes 30 účinných látek. Chuť máty asi není třeba představovat, je do značené míry ovlivněna právě vysokým obsahem mentholu, který tou neznámější účinnou látkou. Máta sice nevonní každému, ale pomáhat skutečně umí. Její pozitivní účinky na trávení jsou dobře známé. Díky obsaženým látkám podporuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči. Dokáže tak naše zažívání účinně zklidnit, zmírnit křeče, nadýmání a díky zmíněné podpoře žaludečních šťáv pomáhá také při nechutenství. 

Kromě účinků na naši zažívací soustavu jsou známé také pozitivní vlastnosti máty při nachlazení nebo při bolestech hlavy. Dále může pomáhat při nespavosti a stresu. Její použití je rozšířeno v kosmetice. Masti s mátou krásně chladí pokožku při různých svědivých ekzémech. Mátový čaj pomáhá při bolestech zubů a dásní.

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.