Balíček zimního koření

Rádi vidíte rodinu nebo přátele jak si pochutnávají na Vašich kuchařských výtvorech?

Právě pro Vás a všechny milovníky vaření jsme si připravili tento článek a balíček šesti druhů koření, které se Vám bude v zimních měsících v kuchyni hodit.

Vybrali jsem koření, které nejen skvěle chutná, ale také má například prohřívací schopnosti nebo pozitivní vliv na imunitní systém, který dostává v chladném počasí zabrat.

CELÝ BALÍČEK ZIMNÍHO KOŘENÍ ZA ZVÝHODNĚNOU CENU → Zimní balíček 6ks koření BIO

SKOŘICE CEJLONSKÁ BIO

Zmínky o skořicovníku pochází již z Číny 4000 let před n. l. Staří Egypťané používali skořici jako léčivo i přísadu do jídel. Jedná se o kůru stálezelených tropických stromů. Dříve se získávala pouze z planě rostoucích stromů a až po příchodu Evropanů se začaly vysazovat první plantáže skořicovníků. Sloupnutá kůra se zbavuje hořké vnější vrstvy a zbytků vnitřního lýka. Pásy kůru se suší na přímém slunci a díky tomu získají svou typickou hnědočervenou barvu a zkroutí se do úhledných ruliček.

Skořice z Cejlonu se obecně považuje za „tu pravou“ skořici. Pěstuje se na Srí Lance, ale i v některých částech Indie, a získává se ze stromu Cinnamomum verum, skořicovníku pravého.

Chuť cejlonské skořice je oproti druhu Cassia (čínské), který je běžnější, jemnější, méně aromatická a méně kořeněná. Skořice čínská je velmi rozšířená a najdete ji ve všech obchodech a v supermarketu. Je levnější a hojně využívaná při vaření díky své pikantnosti a silnému aroma. Cejlonská skořice obsahuje minimální množství látky zvané kumarin a díky tomu je zdravější pro lidský organismus.

Skořice jako koření se používá zejména při přípravě sladkých pokrmů, do pečiva a cukrářských výrobků, v likérnictví, ale i v parfumérii. Hojně se používá také v kuchyni asijské, latinskoamerické, arabské, turecké, španělské aj.

Skořice také příznivě působí na chuť k jídlu, celkově osvěžuje a podporuje trávení.

Skořicový čaj proti nadýmání

Lžičku mleté skořice nebo jeden celý svitek (ten můžeme zalít několikrát) zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přibližně 10 minut vyluhovat. Čaj popíjíme vlažný. Příznivě působí při plynatosti, průjmu a nadýmání.

Skořicový med proti nachlazení

Do lžíce medu zamícháme 1/2 lžičky mleté skořice. Důkladně promícháme, aby se obě složky dobře spojily. Necháme 5 minut odstát. Přidáme pár kapek citronové šťávy a necháme rozpustit v ústech. Užíváme dvakrát denně. Příznivě působí na nachlazení.

SKOŘICE SE MI BUDE V KUCHYNI HODIT → Koření: Skořice cejlonská mletá BIO 40g

PERNÍKOVÉ KOŘENÍ BIO

Perníky se pekly už ve Starověku. Dochované zmínky jsou například z Egypta. Tam se vyráběl hlavně z mouky, medu a pepře a říkalo se mu „peprník“. V Evropě se začal vyrábět kolem 13. století a začalo se k němu také přidávat koření, které bylo v té době vzácné a díky tomu i drahé, takže si ho mohli dovolit jen ve vyšších třídách a byl tak znakem bohatství.

Perníčky patří k nejoblíbenějším druhům vánočního cukroví. Dříve se však pekly celoročně, hlavně díky jejich dlouhé trvanlivost. Na Vánoce pečeme spíše malé vánoční tvary zdobené cukrovou polevou. Z poutí pak známe velké perníky plné různých barev a vyznání lásky. Perník chutná skvěle také jako vláčná buchta potřeba osvěžující marmeládou. Do všech jmenovaných dobrot je potřeba kvalitní perníkové koření. Směs, která provoní a přidá typickou perníkovou chuť. Většinou se jedná o směs skořice, hřebíčku, anýzu a kardamomu. Často se objevuje, také koriandr, badyán, pepř, muškátový oříšek, zázvor apod. Receptury na tu pravou směs koření se předávaly z generace na generaci a každá rodina měla svůj. Dnes můžeme koupit velmi kvalitní již namíchané směsi.

CHCI SE UPÉCT VOŇAVÝ PERNÍK → Směs koření: Perníkové koření BIO 40g

ZÁZVOR MLETÝ BIO

Vůně a chuť zázvoru je typická hlavně pro asijské země a jejich kuchyni. Štiplavé, hřejivé aroma s osvěžujícími dřevitými tóny a citronovými tóny patří do pokrmů asijské, latinsko-americké, karibské a africké kuchyně. U nás se využívá hlavně čerstvý, a to do čaje, který je s medem a citronem vynikající.

Zázvor lékařský se nejlépe pěstuje v tropickém klimatu a je to vytrvalá rostlina s hlízovitým kořenem. Zpracovává se hlavně kořen zázvoru (oddenky). Pro nakládaní a sušení se zázvor musí oloupat pomocí horké vody a mechanického očištění. Poté se suší, a zpracovává dle dalších potřeb (nakládání, kandování). V současné době se zázvor pěstuje v celém tropickém pásu v Indii, Číně, Thajsku, Indonésii, Brazílii, Jamajce nebo v Nigérii.

Zázvor se dostává do Evropy relativně brzy (9. století) s Arabskými kupci jako možná první koření dovezené z Asie. Od té doby se již pravidelně objevuje v receptech po celé Evropě.

Aroma a ostrost zázvoru se nejlépe zachová za předpokladu, že je přidán až na samém konci vaření. Sušený, mletý zázvor můžeme přidat také do perníčků, vykrajovaného pečiva, mléčné rýže, ovocných salátů a dezertů. Hodí se také k drůbežímu a jehněčímu masu, k rybám a mořským plodům.

CHCI VYZKOUŠET ŠTIPLAVÝ ZÁZVOR → Koření: Zázvor mletý BIO 40g

ZLATÉ MLÉKO BIO

Kurkuma, skořice a trošku pepře. Kombinace koření, která Vás v zimě nejen prohřeje, ale také působí příznivě na normální funkci imunitního systému. Tento zlatý lahodný nápoj je tedy dobré pít hlavně v chladnějších zimních měsících a vyhnout se tak případnému nachlazení. Stačí přidat mléko, kousek tuku (máslo, kokosový olej nebo jiný tuk) a je hotovo.

NÁVOD NA PŘÍPRAVU ZLATÉHO MLÉKA → Směs koření: Zlaté mléko BIO 60g

KURKUMA MLETÁ BIO

Kurkuma je rostlina pocházející z Asie, kterou řadíme mezi rostliny zázvorovité. Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Používá se v kari koření, které se hojně se využívá v pákistánské, indické, perské a thajské kuchyni.

Oddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté jsou sušeny a následně pomlety na sytě žlutý prášek. Aktivní složka kurkumin má zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť.

V kuchyni se kurkuma využívá nejen v asijských pokrmech. Kurkumu používají například také Španělé do oblíbené paely. Používá se k dobarvování sýrů, omáček i jako přídavek sladkých dezertů. Kurkuma najdeme také v nápoji zvaném Zlaté mléko, který najdete v naší nabídce a skvěle chutná hlavně v chladnějším počasí, díky svým prohřívacím schopnostem.

CHCI UVAŘIT ASIJSKOU KUCHYNI → Koření: Kurkuma mletá BIO 40g

CIBULE MLETÁ BIO

Cibule pochází ze západní Asie, z Afganistanu, Pákistánu a Iránu. Cibuli pěstovali již staří Sumerové 4000 let před naším letopočtem. Cibule je dvouletá až vytrvalá rostlina, pěstuje se v mnoha odrůdách a využívá se její cibule i nať. U nás ji najdete téměř na každé menší zahrádce, zahradě či poli.

V kuchyni se využívá hlavně čerstvá. Dá se ale také nahradit cibulí sušenou. Pro všechny, kteří neradi krájí a připravují čerstvou cibuli je tu alternativu v podobě sušené mleté. Ta se Vám bude hodit například v zimních měsících, když zrovna nebudete mít po ruce cibuli čerstvou.

Byla kdysi kromě soli jedním z prvních koření lidových vrstev.

Použít ji můžete všude tam, kde byste jindy použili čerstvou. Do krémových omáček, pod maso (jen pozor, rychle se připaluje), do gulášů, pomazánek, polévek apod.

VYZKOUŠÍM MLETOU CIBULI DO KRÉMOVÝCH OMÁČEK → Koření: Cibule mletá BIO 40g

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.