Něco málo o bylince: Mateřídouška

Mateřídouška je vytrvalá bylina, která má ráda zejména slunná, suchá a teplá místa. Jedná se o drobnou plazivou rostlinu s chlupatými větévkami a drobnými nafialovělými kvítky. V přírodě ji najdeme zejména na slunečných skalnatých stráních, kolem cest, na okrajích luk a lesů. Voňavé mateřídoušky si nelze v přírodě nevšimnout. Její aromatická vůně přitahuje hmyz a včely. Patří k významným medonosným rostlinám.

Mateřídouška obecná je rozšířena po celé Evropě, ve střední a severní Asii, severní Africe a Severní Americe. Roste jak v horských oblastech, tak i v nížinách.

Bylinka patří ke starým a velmi oblíbeným léčivým bylinám. Má silné antiseptické a antibakteriální účinky. Mateřídouška napomáhá normální činnosti dýchacího systému a podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Je považována za antioxidant, to znamená, že chrání buňky před oxidativním stresem. Příznivě působí na normální činnost trávicího traktu.

Představuje důležitou surovinu v aromaterapii a kosmetice. Destilovaný esenciální olej se využívá v aromaterapii a kosmetice, např. k výrobě zubních past, ústních vod a jiných hygienických prostředků, pot-pourri nebo osvěžovačů vzduchu. Jako koření je vhodná k masitým, zeleninovým i sladkým pokrmům, dále do omáček, marinád, bylinkových octů a másel. Její vůně také působí jako repelent odpuzující moly a jiné hmyzí parazity.

Příbuzným mateřídoušky obecné je tymián. Tymián je však keřík dosahující výšky až 50 centimetrů, kdežto mateřídouška je nejvýše 10 centimetrů vysoká plazivá rostlina. Účinky i vůni však mají velmi podobné. Tymián se využívá spíše jako koření, mateřídouška zase jako léčivka.

Příprava čaje – nálevu:

Jednu až dvě čajové lžičky přelejte vroucí vodou (250ml) a nechejte 5-10 minut odstát. Nálev připravujte vždy čerstvý. Pijte po doušcích 1-2x denně. Nepřekračujte denní dávkování.

Nálev z mateřídoušky má typickou příjemně nahořklou a štiplavou chuť.

Domácí mateřídouškový sirup

Budete potřebovat: 50 g natě mateřídoušky, 200 g cukru krupice, 250 ml vody

Navlhčenou čerstvou nať mateřídoušky s kvítky prosypte třtinovým cukrem. Pak směs silně stlačte a sklenici umístěte asi na tři týdny na slunce. Poté ze směsi slijte tekutinu a zbylou hmotu propláchněte ve vodě, kterou pak přilijte do sirupu. Tekutinu odpařujte na slabém ohni, v žádném případě nevařte. Sirup by neměl být příliš řídký, ale ani tuhý, proto jej radši nechte průběžně vychladnout, abyste zkusili jeho tuhost, popřípadě pokračujte.

Sirup užíváme 2 – 3× denně.

Polštářek s mateřídouškou

Sušenou mateřídoušku napěchujeme do polštářku z bavlněného plátna, a poté jej zašijeme nebo uzavřeme zipem. 

Polštářek s mateřídouškou je vhodné napařit a přikládat na bolavé bříško při menstruačních křečích. Lze použít také k obkladu na otoky a pohmožděniny nebo si ho můžeme dát pod hlavu při nespavosti.

Zajímavosti:

Říká se, že kdo ráno vypije šálek čaje z mateřídoušky místo kávy, pocítí rychle jeho blahodárné účinky: duševní svěžest, příjemný pocit v žaludku, nedostaví se ranní kašel a nastane všeobecný pocit blaha.

Objevuje se také v mytologii, lidové kultuře a literatuře. V tradiční české literatuře bývá spojována se vzpomínkami na mateřskou lásku. Český název je odvozen z obrazného pojmenování „douška“, tj. duše matky (staročesky mateřie dúška). Původně zřejmě odkazoval k rozšířené lidové pověsti o této květině jako duši zemřelé matky, která její vůní vyjadřuje lásku svým dětem.

Během morových epidemií ve středověké Evropě se věřilo, že svými účinky ochrání před černou smrtí.

Ještě ve středověku se věřilo, že její vůně zahání jedovaté hady, brání proti zlé moci a podporuje statečnost; její výskyt v přírodě byl spojován s místy, na nichž tančí víly.

Maminky dříve dávaly silný mateřídouškový nálev dětem do vany, aby byly zdravé – a hlavně nezlobily a dlouho spaly.

Mateřídouška měla mít největší sílu tehdy, když ji nahá dívka (panna) nasbírala v tichosti o svatojánské noci. Mateřídouška se pak dávala miminkům do kolíbky, aby hezky rostly a byly krásné.

JND_Mateřídouška  Sacky_Pro_dusi_i_telo  Bylinkarna_Tuhy_korinek50g

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.