Bylinka měsíce: Lípa květ

Lípa malolistá neboli lípa srdčitá je tradičním českým stromem, který má poměrně mohutný vzrůst, listy mají charakteristický srdčitý tvar a žlutavě bílé květy, plodem je oříšek. Květy jsou opylovány hmyzem, plody rozšiřovány větrem. Žlutavé květy mají intenzivní, avšak velmi příjemnou vůni. Lákají tak hmyz k opylení.

V naší krajině roste nejčastěji v listnatých a smíšených lesích a parcích. Vysazuje se také jako státní strom na významných místech. V Česku roste hlavně lípa velkolistá a lípa malolistá neboli srdčitá. Jejich kříženec se jmenuje lípa obecná. Po celém mírném pásu severní polokoule se vyskytuje 30-40 druhů.

Sbírá se květ před úplným rozkvětem od konce května až do července. Hned poté, co květy opylují včely.

Lipové květy se řadí k antioxidantům. Květy lípy působí příznivě na náš dýchací systém – konkrétně na hleny, vykašlávání. Přispívají k normální činnosti srdce, jater, ledvin a dýchacího systému. Podporují přirozenou obranyschopnost organismu a vylučování vody z těla. Příznivě působí na spánek, relaxaci a celkový emoční komfort. Má silný potopudný účinek a příznivě působí i při snižování horečky.

Nálev - čaj

1-2 lžičky přelejeme vroucí vodou (250 ml), přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Poté scedíme. Čaj pijeme horký 3-4x denně. Můžeme dosladit medem.

Čaj má velmi lahodnou, nasládlou chuť, a proto je oblíbený i u dětí. Lípa patří k našim nejvýznamnějším tradičním léčivkám. Z lípy je možné uvařit čaj, inhalovat nálev nebo ji dokonce přidávat i do koupele.

Domácí lipový sirup:

Při přípravě sirupu postupujeme, jako když děláme známější bezový sirup.

Cca pět plných hrstí lipových květů.

1 litr vroucí vody

čerstvá šťáva ze 2 citrónů (případně 40 g kyseliny citronové)

1 kg třtinového cukru

Čerstvé květy macerujeme ve 1000 ml studené převařené vodě po dobu 24 hodin, potom scedíme a důkladně vymačkáme. Přidáme šťávu ze dvou citronů a 1 kg třtinového cukru. Směs uvedeme skoro do varu a pak zahříváme na mírném ohni dokud se cukr úplně nerozpustí. Potom ještě teplé přelijeme do uzavíratelných lahví až k hrdlu a zavíčkujeme, sklenice postavíme dnem vzhůru.

Lipová kůra na vlasy:

Lipový květ se využívá také v kosmetice. Vyzkoušet můžete například lipovou kúru na vlasy. Stačí zalít 50 g sušeného lipového květu vroucí vodou a nechat vylouhovat 30 minut. Nálev poté jemně vmasírujte do pokožky a vlasů. Výsledkem jsou jemné, hebké a lesklé vlasy.

Zajímavosti:

Lípa se v ideálních podmínkách může dožít až 1000 let.

Nejstarší lípou v České republice jsou Klokočovská lípa, Tisíciletá lípa a Sudslavická lípa, které jsou odhadem staré přes 1000 let.

Lipový květ se velmi často přidává do rozehřátého medu, kterému dodá nejen skvělou chuť, ale také spoustu zdraví prospěšných látek. Z toho důvodu ho používali už staří Egypťané.

Lipové dřevo se kvůli svému latinskému názvu lignum sanctum (svaté dřevo) velmi často používalo pro výrobu různých oltářů i ostatních sakrálních pomůcek.

Lípa je jednou z nejdůležitějších medonosných rostlin.

Strom lípy je považován za symbol slovanství. Lavičky ve stínu lípy s výhledem do okolí patří k nejmalebnějším místům našeho venkova.

Lípu za svůj národní strom považují Češi, Slováci, Slovinci a Lotyši (pro něž je ovšem jen jedním ze dvou národních stromů, druhým je dub).

Slované ji spojovali s bohyní krásy a lásky – Ladou.

Křesťané spojovali lípu s Pannou Marií, přičemž se na strom věšely její obrazy a ikony. Existovaly například pověry, že do stromu nikdy neudeří blesk.

Strom lípy je symbolem ochrany a lásky.

 

Jednodruhovka_Lipa_kvet60g (2)   Bylinkarna_Sladke_sny_60g (2)   Sacky_Bylinkove_pokuseni_40g (2)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.