Vyberte si dárek k nákupu ke každé objednávce nad 400,- 🎁

Bylinka měsíce: Heřmánek

Heřmánek pravý nebo také heřmánek lékařský, je jednoletá nebo ozimá léčivá rostlina, kterou všichni dobře známe také z naší krajiny.  Je to jedna z nejoblíbenějších a velmi dlouho známých léčivých bylin s prakticky univerzálním účinkem. Rostlina dorůstá do výšky 15 až 20 cm. Drobné kvítky jsou bílé s výrazným žlutým vypouklým středem a velmi příjemnou vůní. Heřmánek kvete od května či června do srpna až září, opylován je hmyzem, semena jsou běžně šířena živočichy i člověkem. Květy je nejlepší sbírat zhruba 3. den po rozvinutí.

Vyskytuje se zejména v teplejších oblastech podél cest, v polích mezi obilím, kukuřicí nebo jetelinou a na loukách. K největším producentům patří Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Argentina a další. Najdeme ho ale prakticky v celé Evropě, Asii, Austrálii i Americe.

Heřmánek se hojně využívá v léčitelství ve formě čajů a odvarů, také v kosmetice, aromaterapii i homeopatii. Často se kombinuje s dalšími léčivými bylinami v čajových směsích.

Účinnými látkami obsaženými v heřmánku jsou silice, bisabol, farnesen, matricin, a polyacetylenové sloučeniny. Tyto látky působí naše tělo protizánětlivě, uvolňují křeče a zvyšují pocení.

Heřmánek je opravdu velmi všestranná bylinka. Působí dezinfekčně a protialergicky, hodí se tak k vnitřnímu i zevnímu použití. Příznivě působí na normální trávení a funkci dýchacího systému. Podporuje přirozenou obranyschopnost – imunitní systém. Příznivě působí i na naši duševní pohodu, relaxaci a dobrý spánek.

Zevně ve formě obkladů, koupelí nebo mastí působí příznivě na normální stav naší kůže. Ve formě kloktání je také vhodný k výplachům dutiny ústní. Příznivě působí také jako obklad nebo oplach očí.

Příprava čaje – odvaru

Nálev - čaj připravíme zalitím jedné čajové lžičky sušeného květu 1/4 l vroucí vody. Přiklopíme, necháme 15 minut louhovat a scedíme. Podává se teplý obvykle 3x denně. Čaj pijte nejlépe po jídle. Nálev připravujte vždy čerstvý. 

Nálev k zevním obkladům nebo inhalaci

Nálev určený k zevním obkladům, výplachům či koupelím připravíte smícháním dvou až tří lžic heřmánku s půllitrem vroucí vody. Opět se tento odvar nechá vylouhovat přibližně 15 minut a pak je ihned připraven k použití. Při inhalaci se 1 polévková lžíce květu heřmánku vaří v 200 ml vody a pod přikrývkou se vdechuje 10 minut.

Vlasová kůra

Vyzkoušejte použít odvar z heřmánku také na vlasy. Pokud máte světlé vlasy a budete si je heřmánkovým odvarem pravidelně oplachovat, dosáhnete světlejšího odstínu. Navíc heřmánek jim dodá pevnost a lesk.

Zajímavosti

Heřmánek pravý je jako léčivá rostlina užíván již po tisíciletí; byl znám již ve starém Egyptě, v antickém Řecku i Římě.

Podle statistik je heřmánek (resp. jeho sušené květy a modré oleje) pátou nejobchodovanější bylinou na světě.

Ve Skandinávii byl heřmánek považován dokonce za posvátnou rostlinu a uctíván jako symbol slunce.

V češtině se můžete setkat také s názvy rumánek, marunka nebo kamilka.

Heřmánková vůně se v minulosti inhalovala, šňupala a sušené listy dokonce sloužily jako kuřivo při záchvatech astmatu a nespavosti.

Lidově se traduje: rozčilený člověk nechť ihned vypije šálek heřmánkového čaje, aby ho "netrefil šlak"

V anglosaské sbírce medicínských textů a modliteb pocházejících z 11. století je heřmánek považován za jednu z devíti bylin, které daroval Bůh lidem. Ostatní jsou pelyněk černobýl, jitrocel větší, mateřídouška, rdesno (hadí kořen), kopřiva dvoudomá, kerblík, fenykl a jabloň. Těchto devět bylin podle pověsti má moc proti devíti zlým duchům, jedům a chorobám.

Ve středověku se heřmánku přisuzovala kouzelná moc. Pomáhal prý odhalovat čarodějnice, vzbuzoval lásku druhého pohlaví, a dokonce umožňoval věštit budoucnost.

 

Upozornění

Heřmánek dlouhodobě nepodáváme těhotným ženám, kojencům a malým dětem! Doporučujeme krátkodobé použití.

U citlivějších osob může způsobit alergickou reakci.

 

Jednodruhovka_Hermanek45g  Sacky_Smes_kvetu_40g1  Bylinkarna_Sladke_sny_60g

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.