Bylinka měsíce: Růže stolistá

Růže stolistá neboli stolístka patří mezi okrasné a silně vonící odrůdy růží. K jejímu vzniku přispělo křížení jiných odrůd. Pochází pravděpodobně z Persie a v Evropě se objevuje od 16. století, kde byla dále šlechtěna. Dříve bývala velmi oblíbená a hojně se pěstovala na venkovských zahradách a hřbitovech. Dnes se tento trend vrací a znovu ji můžeme vídat zahrádkách u domů a chalup.

Pro Peršany byla v minulosti růže stolistá symbolem Boha. Stavěli si růžové zahrady, které byly nazývány rájem. Růže a slavík byli pro ně také symbolem jara, jehož příchod slavili při jarní rovnodennosti. Z okvětních lístků vyráběli růžovou vodu, která hrála významnou roli při různých náboženských či rituálních obřadech, používala se i v lázních nebo léčitelství.

Keř růže stolisté dorůstá do výšky kolem dvou metrů. Jeho větve jsou plné načervenalých ostnů. Tmavě zelené zubaté listy doplňují vonné květy růžové, červené nebo bílé barvy. Okvětních lístků může být na jednom kvítku okolo šedesáti. Kvete v červnu a červenci přičemž vydává intenzivní vůni. Kvést vydrží zhruba 4 týdny.

Růže stolistá příznivě působí na menstruační a menopauzální komfort. Je vhodná pro celkovou podporu gynekologického zdraví ženy. Podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému. Příznivě působí na trávení a vylučování. Růžová voda, případně olej, nebo růžové koupele mají vliv na normální stav naší pokožky. Pomáhá udržet duševní rovnováhu a klid, podporuje dobrý spánek. Má silné antibakteriální, antimykotické, detoxikační a protizánětlivé účinky. Podporuje také normální funkci dýchacího systému.

Okvětní plátky se používají k výrobě růžového oleje, především v okolí města Grasse v jižní Francii. Dále se pěstují především v Bulharsku, Turecku, Itálii, Pákistánu a Maroku. Hojně se využívá také v léčitelství, kosmetickém průmyslu, při výrobě parfémů nebo jako ozdoba dezertů.

Nálev - čaj - jednu čajovou lžičku sušených okvětních plátků zalijeme 1/4 l vroucí vody, zakryté necháme 5-10 minut louhovat. Pijeme vlažné, můžeme osladit medem. Nálev je lahodný samotný nebo v kombinaci s jinými léčivými rostlinami či kořením – například s meduňkou, skořicí či sušenými šípky.

→ CHCI SI UDĚLAT RŮŽOVÝ ČAJ

Vyzkoušejte výrobu růžového sirupu, který ozvláštní Vaše letní drinky:

Čtyři hrsti sušených růžových okvětních lístků vložíme do nádoby a zalijeme 2 litry převařené zchladlé vody a necháme 24 hodin macerovat. Poté tekutinu scedíme, přidáme med (250g) a kyselinu citronovou (5g), přivedeme do bodu varu a odstavíme. Plníme do sterilních lahví a dobře uzavřeme. Uchováváme v chladu a temnu.

Růžový nápoj

Na dva decilitry vody použijte lžíci sušených okvětních plátků růže. Pokud chcete mít nápoj rychle, zalijte ho vlažnou až teplou vodou a nechte vychladnout.

Pokud tolik nespěcháte, vložte do džbánu dostatek plátků, zalijte studenou vodou a nechte přes noc odstát. Dochuťte citrónem, můžete přisladit medem, přidat například lístky čerstvé meduňky. Skvěle se doplňují. Když přidáte i led máte osvěžující ledový nápoj na horké letní dny.

Okvětí růže v čajích BYLINCA

Jednodruhovka_Ruze_okveti35g Sacky_Barevny_sen_50g Bylinkarna_Pro_zeny60g

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.