Bylinka měsíce: Černý bez

Černý bez je považován za jednu z nejvýznamnějších bylinek českého lidového léčitelství. To potvrzuje i známé české pořekadlo: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni”. Lidově se bezu říká například bezinky, kobzinky, psí bez nebo třeba kosmatice. Léčivé účinky mají všechny části této výjimečné rostliny - květy, plody, listy, kůra i kořeny.

Černý bez je nenáročný keř, který dorůstá do výšky 3-7 metrů. V naší krajině je velmi rozšířený a nejčastěji ho najdete na vlhkých mýtinách, u potoků, kolem cest. Jeho plody jsou oblíbenou ptačí potravou a ti pak roznášejí nestrávená semínka po okolí a tím napomáhají rozšiřování rostliny. Listy bezu jsou uspořádány po pěti, Květy jsou bílé až jemně žluté a kvetou postupně během tří týdnů od května do června. Dozrávat bez začíná na konci srpna a v průběhu září a října je vhodné plody sbírat.

Hlavním důvodem, proč jsou květy černého bezu tak oblíbené, jsou jeho antiseptické, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Díky tomu, že je bez silný antioxidant příznivě působí na imunitní systém a přirozenou obranyschopnost organismu. Podporuje normální funkci dýchacího systému a udržuje normální hladinu glukózy v krvi. Příznivě působí na přirozené vylučování vody z těla a podporuje pocení.

Čaj z květů černého bezu by se měl však užívat s mírou, ne déle jak jeden měsíc. Poté je dobré dát si 14denní pauzu, a až poté si můžete dopřát bezovou ozdravnou kúru znovu.

Bezový sirup

Na výrobu sirupu budete potřebovat: 50 čerstvých květů černého bezu, 3 litry převařené a vychlazené vody, 2 kg cukru, 1 lžíci kyseliny citronové, šťáva z 1 citronu.

Květy operte, silnější stonky ustříhněte a do sirupu je nepřidávejte. Omyté květy zalijte vodou vlažnou převařenou vodou a přidejte šťávu z citronu. Poté nechte 24 hodin stát v chladu. Další den sceďte přes plátýnko a jemně vymačkejte vodu z květenství. Do této šťávy vmíchejte cukr a zahřejeme do lehkého zhoustnutí. Sirup můžete plnit do sterilních skleněných lahví a poté uchovávat v chladu a temnu nebo v lednici.

Bezový ledový čaj

Na 2 litry ledového čaje budete potřebovat: 4 lžíce sušeného květu černého bezu, 1 dcl sirupu z černého bezu, 1 lžíci medu, čerstvě vymačkanou šťávu z jednoho citronu, ledové kostky, čerstvé bezové květy a citron na ozdobu.

Květy bezu zalejte vařící vodou (100ml) a nechte louhovat 5-10 minut. Poté sceďte a nechejte čaj vychladnout. Do vlažného čaje přidejte zbytek vody, bezový sirup, podle potřeby ledové kostky, 1 lžíci medu a šťávu z citronu. Zamíchejte, nakonec můžete vložit jemně umyté čerstvé květy bezu černého.

CHCI VYZKOUŠET SUŠENÝ BEZ NA ČAJ I NA LETNÍ DRINKY

Černý bez je opředený mnoha pověrami a dříve lidé věřili v jeho magickou moc.

  • Věřilo se, že umí očistit duši, otevírá lásku a napomáhá pozitivním vibracím. Větve bezu se tak zavěšovaly nad vchod domu, aby přitáhly jen to dobré. Keř bezu na zahradě měl zajistit dobrou ochranu majetku.
  • O Vánocích zpívaly vdavekchtivé dívky pořekadlo „Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý jest”. Hlídaly pak psí štěkot a odkud se ozval, tam se měly do roka a do dne provdat. Nevěsty také dostávaly bezové sazeničky jako svatební dar.
  • Bezinkový keř políbený nastávající maminkou prý přinese dítěti šťastnou budoucnost.
  • Květ položený vedle polštáře navozoval klidný spánek.
  • Na Slovensku je bezové dřevo významnou surovinou pro výrobu tradičních hudebních nástrojů – fujar a i na výrobu různých píšťalek

V naší nabídce najdete mnoho bylinných směsí, které obsahují květy nebo plody bezu. 

Bylinný čaj: Bezové pohlazení

Ovocný čaj: Bezinky s ostružinou

Bylinky: Dobře po jídle

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.