Bylinka měsíce: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je jednoletá nebo dvouletá rostlina dosahující průměrné výšky 50 - 80 cm. Květy jsou výrazně žluté až oranžové. U nás zdobí mnoho zahrádek a záhonů, kde se pěstuje jako letnička a často je využívána pouze jako okrasná rostlina. V článku se dozvíte, proč je dobré vyzkoušet měsíček také jako čaj nebo na bylinnou koupel.

Měsíček lékařský pochází pravděpodobně z jižní Evropy, kanárských ostrovů nebo Orientu. Používal se již ve starém Římě, Egyptě nebo Persii. Dnes ho najdeme prakticky v celé Evropě. V České republice se měsíček vyskytuje běžně od hor po nížiny, na zahrádkách i planě podél cest, lesů, ale i na loukách. Nejlépe se mu daří tam, kde na něj dosáhnou sluneční paprsky po celý den. Kvete od června až do pozdního podzimu. Nejvhodnějšími měsíci pro sběr jsou však červenec a srpen.

Z měsíčku lékařského se využívají pouze jeho květy či okvětí. Ty se pyšní léčivými účinky a připravují se z nich hojivé masti, nálevy, čaje, koupele i tinktury. V lidovém léčitelství se měsíček využívá jak vnitřně, tak i zevně. Používá se také v kosmetickém průmyslu pro jeho antiseptické, protizánětlivé a hojivé účinky.

Měsíček podporuje normální funkci jater a střev. Příznivé působí na normální stav dýchacího systému a osvěžuje tělo. Bylinka je vhodná také pro ženy při menstruaci. Při zevním použití (mast, koupel apod.) má příznivý vliv na pokožku a pomáhá urychlit hojení drobných poranění, popálení kůže, ekzému nebo popraskané kůže, kde pomáhá díky antiseptickým účinkům také zabraňovat zanícení a hnisání ran. Díky této schopnosti je přidáván do mnoha kosmetických přípravků pro dospělé i děti.

Okvětní lístky měsíčku se často používají také jako originální zdobení na dorty, zákusky, případně pomazánky a polévky. Společně s chrpou, okvětím růže nebo třeba levandulí vytvářejí krásné barevné zdobení, které zaujme na první pohled.

→CHCI VYZKOUŠET OKVĚTNÍ LÍSTKY NA ZDOBENÍ

Nálev z měsíčku má velmi světlou žlutou barvu, příjemně voní a chutná lehce hořce. Při přípravě nálevu použijete jednu vrchovatou lžičku měsíčku na 250 ml vody a vypijete 1 až 2 šálky denně.

Kloktadlo - normální stav dutiny ústní

Při přípravě domácího kloktadla použijte jednu čajovou lžičku sušeného měsíčku na 100 až 150 ml vody a krátce povařte. Doba varu by neměla být delší než 2 minuty. Kloktání působí příznivě na hojení dásní a krku.

Tinktura

Na vnitřní užívání je vhodná také tinktura z měsíčku lékařského, na jejíž přípravu budete potřebovat 1 litr pálenky. V něm necháte po dobu 14 dní louhovat měsíčkové květy. Lahev byste měli postavit na slunce nebo do místnosti s teplotou přes 20 stupňů.

Okvětí měsíčku v čajích BYLINCA

Bylinkarna_Ostropestrecovy50g Sacky_Ranni_probuzeni_50g Milovane_mamince_eshop

 

Zajímavosti a lidové pověry

Květy měsíčku dokáží přesně předpovědět déšť. Jsou-li květy po ránu zavřené, bude pršet.

Staří Egypťané věřili, že má omlazující schopnosti, Hindové si s ním zdobili chrámy a Peršané a Řekové jej používali k ochucování a dekorování jídel.

Květy měsíčku pod postelí chrání spící dívky.

Květy nasypané do koupele zajistí úctu a obdiv.

Zavěšuje se nad dveře - ochraňuje přístup do domu.

Podle lidových pověr má měsíček ochranitelské schopnosti a jeho zvláštní schopnost je, že prý odhání zloděje.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.