Bylinky vhodné pro ženy

Hormonální změny během měsíčního cyklu ženy jsou občas pořádnou výzvou. Pojďme si představit bylinky, které jsou vhodné právě pro ženy a mají příznivý vliv ve dnech, kdy se necítíme úplně nejlépe.

Křeče, nevolnosti, bolesti hlavy, závratě nebo špatná nálada? Můžete zkusit kouzlo přírody a bylinky, které jsou svými účinky vhodné právě pro ženy.

Kontryhel obecný

Kontryhel poznáte podle typického vějířkovitého tvaru listu, které pokrývají jemné chloupky. Kvete od května až do léta. Kontryhel vylučuje svými listy tekutinu, která se na nich drží a vypadá jako kapka rosy. Drobné kvítky mají žlutozelenou barvu. Bylinku najdeme spíše na vlhčích loukách u rybníků a potoků. Vyskytuje se v celé Evropě.

Kontryhel je považován za přímo zázračnou bylinku pro ženy. Nálev z kontryhele pozitivně ovlivňuje cyklus a navíc osvěžuje tělo. Díky svíravým účinkům působí příznivě na svalovinu a díky tomu zpevňuje a posiluje dělohu před porodem i po něm.  Doporučuje se pít ženám v jakékoliv fázi života. Podporuje normální stav kloubů a svalů. Příznivě působí také na trávení.

V jeho nati se vyskytují protizánětlivé třísloviny, hořčiny, organické kyseliny a rostlinné hormony, které mají příznivý vliv na normální hormonální procesy v ženském těle. Obsahuje také kyselinu salicylovou.

Nálev - čaj si připravíme zalitím 1 vrchovaté lžíce natě kontryhelu 1/4 l vroucí vody, 15 minut louhujeme v zakryté nádobě a pak scedíme. Popíjíme 2 - 3 šálky denně. 

Říká se mu také ženské štěstí nebo nebeská rosa, husí nožka nebo rosička.

Dříve si dívky omývaly obličej kapkami vody z listů kontryhele, aby získaly věčné mládí a krásu.

Maliník

Ostružiník maliník je keř dorůstající do výšky 1,5 až 2 metry. Má dlouhé šlahouny plné malých trnů, bílé květy a červené plody. Maliníkové listy se sbírají a suší k přípravě nálevu. Sběr probíhá zejména z lesních malin, které rostou planě nebo se pěstují primárně kvůli sběru. Roste hojně v lese, na mýtinách a prosluněných cestách. Maliník lze najít v celé Evropě a Asii. Pěstuje se také v klimaticky vhodných pásmech severní Ameriky.

Listy z maliníku mají příznivý vliv na normální trávení. Pomáhají při normálním vylučování vody z organismu. Nálevy z malinových listů jsou vhodné zejména pro ženy, protože mají příznivý vliv na menstruační a před menstruační komfort. Má obecně dobrý vliv na normální stav ženských pohlavních orgánů. V těhotenství se doporučuje užívat na jeho konci.

Nálev z maliníku má zelenožlutou barvu, příjemnou bylinnou vůni, lehce svíravou, ale velmi příjemnou nasládlou chuť.

Maliník je svou chutí velmi jemný a hodí se tak do bylinkových směsích určených na denní popíjení.

Čaj – nálev připravíte z jedné až dvou lžiček sušeného listu, který přelejete vroucí vodou (200 ml) a necháte 5-10 minut odstát.

Sporýš – Verbena

Sporýšů roste nepřeberné množství druhů. U nás je nejznámější sporýš lékařský neboli verbena. Jedná se o trvalku dorůstající do výšky kolem 60 cm. Má drobné fialové kvítky, které kvetou ve skupenstvích u sebe od července do září. Běžně tuto bylinku najdeme růst podél kamenitých cest, potoků a řek, na rumištích, ale i na mezích, loukách a v zahradách.

Bylinka je vhodná jako podpora při kojení. Jedná se o antioxidant, podporuje také přirozenou obranyschopnost organismu. Díky obsaženým hořčinám a tříslovinám působí příznivě na normální funkci žaludku, střevního traktu a normální funkci žlučníku. Je vhodný pro podporu dýchacího systému. Bylinka je vhodná také pro (před) menstruační a menopauzální komfort.

Nálev - čaj - 1 lžička sušené natě se zalije 250 ml vroucí vody, přiklopí a 15 minut se nechá vylouhovat. Užívá se 2 - 3x denně, vždy po jídle.

Upozornění: Tato bylinka se neužívá v těhotenství!

Jetel luční

Jetel luční je vytrvalá rostlina rostoucí do výšky okolo 40 cm. Má typické trojčlenné lístky (trojlístky) a růžovočervený květ, který je plný sladkého nektaru. Jetel kvete od května do října. U nás hojně roste na loukách a pastvinách ve všech nadmořských výškách. Sbírají se jeho květy, ze kterých se připravuje nálev.

Díky vysokému obsahu fytoestrogenů působí u žen příznivě na menopauzální pohodlí. Podporuje normální činnost srdce, kardiovaskulárního systému a dobrému stavu kostí.

Díky vysokému obsahu sladkého nektaru v květech láká hlavně čmeláky a jiný hmyz. Ochutnat květy můžete i vy. Dají se jíst i mladé listy – vhodné jsou do salátů a špenátu.

Jetelové trojlístky představují podle dávných mýtů spojení minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Najdeme-li čtyřlístek, považujeme to za velké štěstí a možnost splnění našich přání.

Jetel se k léčení používal již v dávném středověku.

Šalvěj

Šalvěj lékařská je vytrvalá, silně aromatická rostlina dorůstající do výšky 30-70 cm. Zejména mladé listy jsou plstnaté a mají zajímavou stříbrošedou barvu. Květy mají  fialovou barvu. Listy se sbírají před rozkvětem, v květnu a červnu.

Šalvěj lékařská má příznivý vliv na hormonální rovnováhu. Je vhodná v menopauzálním období žen. Je přirozený antioxidant a podporuje normální funkci imunitního systému. Příznivě působí na předmenstruační a menstruační komfort, také na trávení a má hojivé a desinfekční účinky.

Kouzelné vlastnosti ji připisovaly také starověké národy, které ji považovaly za jedinečný lék proti stárnutí a spojovaly ji s nesmrtelností člověka.

Upozornění: Rostlina se nesmí používat ve velkém množství. Obsahuje malé množství thujonu, který je jedovatý.

Nedoporučuje se ale těhotným, a především kojícím ženám.

 

Upozornění: Užívání bylinek v těhotenství a během kojení předem zkonzultujte s Vaším lékařem.

 

frauenmantel-g7eee65916_1920  Jednodruhovka_Malina_list65g  Jetel_cerveny_cely

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.