Bylinka měsíce: Divizna velkokvětá

Jedná se o dvouletou bylinku, která dorůstá do výšky až dvou metrů. Celou rostlinu pokrývají jemné chloupky, které ji chrání před vysušením, hmyzem a zvířaty. Kvete od května do září výraznými žlutými kvítky. Vykvétají na velmi krátkou dobu a poté rychle odkvetou – večer se vytvoří poupě, přes noc květ vykvete a druhý den odpoledne postupně odkvete a upadne, proto je nutné sbírat květy průběžně. Divizna je typická v celé Evropě, zejména v její střední a jižní části. Rostlina je celkem nenáročná a najdeme ji téměř všude. Jedinou podmínkou je dostatek slunečního světla.

Divizna je významná pylodárná rostlina a její květy lákají včelky svou medovou vůní.

Díky obsahu slizovitých látek a saponinů působí příznivě na normální stav slizničních buněk, funkci hltanu a dýchacích cest. Usnadňují odkašlávání a mírní dráždivý kašel. Podporuje normální činnost močového měchýře a ledvin – působí močopudně. Příznivě působí také na trávení. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.

Příprava nálevu – čaje: 1-2 lžičky sušených květů zalejte vroucí vodou a nechte 5-10 minut odstát. Nálev je nutné dobře scedit přes papírový nebo plátěný filtr kvůli obsahu jemných chloupků, které by mohly dráždit sliznici hrtanu.

U divizny je však lepší macerace za studena. Dvě čajové lžičky zalejeme 250 ml studené, převařené vody a necháme 2-10 hodin macerovat. Příprava zastudena je lepší kvůli slizovitým látkám, které květy divizny velkokvěté obsahují. Macerát před pitím jemně zahřejte.

Čaj oslazený medem má velmi lahodnou chuť. S výjimkou těhotných a kojících žen je v rozumných dávkách vhodný pro všechny.

Limonáda z diviznových květů vhodná na dýchací cesty

Velkou hrst čerstvých nebo sušených květů zalijeme 1/2 litrem horké vody, zakryjeme a necháme 24 hodin louhovat. Potom pečlivě přecedíme a přidáme 50 g cukru nebo medu a na špičku nože kyselinu citronovou nebo 1/2 citronu. Pijeme při pokojové teplotě nebo v létě jako osvěžující drink s ledem.

Olej z divizny

Diviznový olej připravíme tak, že do skleněné láhve nalijeme 100 ml olivového oleje a přidáme hrst diviznových květů. Lahev postavíme ven na slunné místo a pravidelně protřepáváme. Po uplynutí 3 - 4 týdnů olej přecedíme a můžeme při potížích používat. Při nachlazení je možné olej mírně nahřát a natřít oblast plic a zad. Olejový obklad nechte působit hodinu.

Přestože bylina nemá žádné nežádoucí účinky, nedoporučuje se její podávání po dobu delší než 10 dnů.

Zajímavosti a lidové pověry:

U nás se jí v minulosti říkalo "královská svíce" kvůli kráse a dekorativnosti, ale i proto, že z ní vyráběly knoty ke svíčkám. Zároveň pekaři podpalovali své pece rozkvetlým stonkem divizny. 

Květy divizny bývaly používány k barvení látek a vlasů.

Již od antiky si ženy potíraly tváře listy divizny, čímž vznikl „přirozený ruměnec“. 

Semena divizny obsahují látku zvanou rotenon, která dokáže způsobit omámení, až otravu, ryb. Členové indiánských kmenů je proto používali pro usnadnění rybolovu v mělkých vodách.

Indové ji navíc uctívali a dosud uctívají jako bylinu bezpečí. Jako ochrana před ďáblem se proto pěstovala například v rozsáhlých klášterních zahradách.

Chcete se stát neviditelnými? Stačí vypít teplý odvar z divizny.

 

Jednodruhovka_Divizna35g  Sacky_Svatecny_caj_40g  Bylinkarna_Tuhy_korinek50g

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.