Zdroj vitamínu C

Takové množství vitamínu C, jako má rakytník a šípek, bychom jinde jen těžko hledali.

Rakytník obsahuje až 10x více vitamínu C než pomeranč a mimo to spoustu dalších prospěšných látek. Šípek v obsahu vitamínu C nepředčí žádný jiný plod. Na podzim jsou oba tyto plody jedním z nejlepších prostředků vhodné k přirozené obranyschopnosti organismu.

Rakytník řešetlákový

Rakytník si získal mnoho přezdívek. Říká se mu například citroník severu, vitamínová bomba, rostlina budoucnosti nebo oranžový poklad.

Rakytník řešetlákový je opadavá dřevina tvořící keře nebo malé stromy s nažloutlými květy a oranžovými plody. Přirozeně se vyskytuje v Eurasii. Je rozšířený od Skandinávie směrem na jih až do Španělska a dále přes jihovýchodní Evropu a Turecko až do Asie a Číny. Přirozeně vyskytující stromy rakytníku najdeme na pobřeží řek, horských řek a moří. Dnes je pěstován hlavně v Evropě a Asii. U nás se pěstuje hlavně jako okrasná a ovocná rostlina.

Plody jsou výrazné oranžové barvy s olejovitou dužinou. Malé kuličky rostou velmi blízko u sebe na větvích s velkými trny, a proto je ruční sklizeň trochu náročnější. Chuť bobulek je od kyselé přes hořkou až nasládlou. Plody zrají od srpna do září a vydrží dlouho do zimy. Sklízejí se až poté, co přemrznou a pak se dále zpracovávají. Kromě vysokého obsahu vitamínu C obsahují také vitamíny A, B, D a K.

Plody rakytníku jsou vhodné k normální funkci imunitního a trávícího systému.

Vyzkoušejte rakytníkový ocet

Nevíte, jak využít sušený rakytník? Zkuste rakytníkový ocet. Dá se použít do salátů nebo si dejte každé ráno lžíci rakytníkového octa spolu s třemi lžícemi vlažné vody a po doušcích vypijte ještě před snídaní. 

Budete potřebovat:

  • 2 lžíce rakytníkových plodů
  • 0,5 litru kvalitního jablečného octa

Postup: Bobulky rozmačkejte, vložte do lahve se širokým hrdlem, zalijte octem, lahev uzavřete a nechejte 3 dny louhovat. Je dobré láhev každý den protřepat, aby se z bobulí uvolnily prospěšné látky. Po pár dnech ocet přeceďte a dejte do skleněné lahve. Uchovávejte na chladném místě nebo v lednici.

CHCI VYZKOUŠET RAKYTNÍK → Bylinný čaj: Rakytník plod 90g

Šípek

Šípkové keře jsou v naší krajině velmi rozšířené. Šípek má rád slunné suché stráně, meze, zarůstající pastviny, okraje lesů. Někdy až tři metry vysoké opadavé keře kvetou na začátku léta, v červnu a v červenci. Květy jsou růžové a bílé barvy. Šípky najdeme na keřích na konci léta, nejčastěji od září.

Šípkové plody působí příznivě na normální funkci imunitního, dýchacího, vylučovacího a trávícího systému.

Asi nejčastějším způsob užívání je popíjení šípkového čaje. 

Šípkový čaj

Nejlepší způsob výroby silného a chutného čaje je louhování šípků ve vodě přes noc. Ráno výluh pouze zahřejeme na požadovanou teplotu a máme hotový čaj. Případně můžeme dosladit lžičkou medu. Čaj je vhodný na pravidelné každodenní popíjení.

Šípkový čaj není vhodné dlouho vařit, protože dochází ke ztrátě vitamínu C. Pokud chcete i přesto čaj zalévat vroucí vodou, doporučujeme tento postup: rozdrcené šípky necháme hodinku louhovat ve studené vodě. Potom přivedeme vodu i se šípky k varu, sundáme ze sporáku a necháme ještě 15 minut louhovat. Před pitím čaj scedíme.

Scezené šípky nevyhazujte, celý postup můžete ještě jednou opakovat a připravit si druhý nálev. Překvapí vás svou výraznou barvou a chutí.

Tip: Zkuste smíchat sušené šípky ve stejném poměru s lipovým květem a dosladit medem.

CHCI SI UDĚLAT ŠÍPKOVÝ ČAJ → Bylinka: Šípek plod celý 500g

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.