Tři májové bylinky

Sedmikráska


Sedmikráska chudobka je drobná planá bylinka s bílými či jemně narůžovělými okvětními lístky a žlutým středem. Podobně jako květy slunečnice se i květy sedmikrásky otáčejí za sluncem. V přírodě ji najdete skoro po celý rok, je odolná proti mrazu. Roste téměř všude kolem nás na loukách, okrajích cest, na mezích i v zahrádkách. Nejvíc kvete od dubna do srpna.

Květy sedmikrásky obsahují hořčiny, třísloviny, flavoidy, silici, sliz, saponiny, organické kyseliny, inulín, cukr, vitamin C a minerální látky (vápník, hořčík, draslík). Sedmikráska má příznivý vliv na normální funkci dýchacího systému, trávícího systému a vylučování vody z organismu. Je vhodná také pro menstruační a předmenstruační komfort. 

K přípravě nálevu použijeme lžičku sušených květů a zalijeme 250ml vřelé vody, necháme 10 min. louhovat a scedíme, popíjíme 2 x denně, pro zesílení účinku při nachlazeních ji můžeme samozřejmě mírně osladit medem. Samozřejmě je vhodná i při použití v bylinkových směsích.

V naší nabídce najdete sedmikrásku např. v čajích – Bylinkové pokušení, Rodinné štěstí, Barevní sen, …


Kopřiva dvoudomá


Kopřiva je vytrvalá bylina s pichlavými listy s chloupky. Roste hojně na tmavších místech u starých zdí, zarostlých koutů, příkopů a cest. U nás je považována za plevel, který se po dlouhá staletí využívá nejen v kuchyni jako potravina, bylinka a léčivka, ale také např. ke krmení dobytka.

Listy kopřivy jsou bohaté na chlorofyl, železo, hořčík a vitamíny B2 a C, kyselinu mravenčí i octovou. Mají příznivý vliv na normální funkci vylučování vody z organismu, játra i cévní soustavu.

K přípravě kopřivového nálevu potřebujeme 1-2 čajové lžičky sušených kopřiv na 250ml šálek vroucí vody. Kopřivovou nať necháte 10 minut louhovat a poté přecedíte a čaj vypijete. Čaj by vám neměl vychladnout a pokaždé byste si jej měli připravit čerstvý. Kopřiva by se neměla užívat dlouhodobě, nadměrně a pouze, pokud ji naše tělo potřebuje. Ideální pro kopřivu jsou jarní měsíce, kdy sama v přírodě právě roste. Pokud ji chcete používat i mimo období jejího růstu, přidejte si kopřivu do směsi s dalšími bylinkami.

V naší nabídce najdete kopřivu např. v čajích – Vnitřní čistota, Klidný večer, Svěží den, …


Bez černý květ


Černý bez je keř či strom dosahující výšky až kolem sedmi metrů. Typickým znakem jsou bílé drobné květy a černé bobulky rostoucí v hustých trsech. Během května se postupně objevuje po celé republice. Je to jedna z nejpoužívanějších bylin s příznivým vlivem na dýchací soustavu. Především v zimě, kdy na nás útočí bacily ze všech stran, je pak čaj z květů příjemným doplňkem léčby.

Bez černý působí příznivě na normální funkci termoregulace, vylučování vody z organismu, imunitní a trávící soustavu. 


K přípravě nálevu potřebujeme 2 čajové lžíce usušených květů, které zalijeme 1/4 l vroucí vody, přikryjeme a necháme asi 10 minut vylouhovat, pak scedíme a vypijeme. Nápoj připravujeme vždy čerstvý, můžeme ho pít až 3x denně.

Sušený květ černého bezu můžeme kombinovat třeba s květem lípy nebo se šalvějí.

V naší nabídce najdete černý bez např. v čajích – Bezové pohlazení, Vnitřní čistota (jako plod), Harmonie chutí, Báječná žena, …

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.