Tři májové bylinky

Sedmikráska


Sedmikráska chudobka je drobná planá bylinka s bílými či jemně narůžovělými okvětními lístky a žlutým středem. Podobně jako květy slunečnice se i květy sedmikrásky otáčejí za sluncem. V přírodě ji najdete skoro po celý rok, je odolná proti mrazu. Roste téměř všude kolem nás na loukách, okrajích cest, na mezích i v zahrádkách. Nejvíc kvete od dubna do srpna.

Květy sedmikrásky obsahují hořčiny, třísloviny, flavoidy, silici, sliz, saponiny, organické kyseliny, inulín, cukr, vitamin C a minerální látky (vápník, hořčík, draslík). Sedmikráska má příznivý vliv na normální funkci dýchacího systému, trávícího systému a vylučování vody z organismu. Je vhodná také pro menstruační a předmenstruační komfort. 

K přípravě nálevu použijeme lžičku sušených květů a zalijeme 250ml vřelé vody, necháme 10 min. louhovat a scedíme, popíjíme 2 x denně, pro zesílení účinku při nachlazeních ji můžeme samozřejmě mírně osladit medem. Samozřejmě je vhodná i při použití v bylinkových směsích.

V naší nabídce najdete sedmikrásku např. v čajích – Bylinkové pokušení, Rodinné štěstí, Barevní sen, …


Kopřiva dvoudomá


Kopřiva je vytrvalá bylina s pichlavými listy s chloupky. Roste hojně na tmavších místech u starých zdí, zarostlých koutů, příkopů a cest. U nás je považována za plevel, který se po dlouhá staletí využívá nejen v kuchyni jako potravina, bylinka a léčivka, ale také např. ke krmení dobytka.

Listy kopřivy jsou bohaté na chlorofyl, železo, hořčík a vitamíny B2 a C, kyselinu mravenčí i octovou. Mají příznivý vliv na normální funkci vylučování vody z organismu, játra i cévní soustavu.

K přípravě kopřivového nálevu potřebujeme 1-2 čajové lžičky sušených kopřiv na 250ml šálek vroucí vody. Kopřivovou nať necháte 10 minut louhovat a poté přecedíte a čaj vypijete. Čaj by vám neměl vychladnout a pokaždé byste si jej měli připravit čerstvý. Kopřiva by se neměla užívat dlouhodobě, nadměrně a pouze, pokud ji naše tělo potřebuje. Ideální pro kopřivu jsou jarní měsíce, kdy sama v přírodě právě roste. Pokud ji chcete používat i mimo období jejího růstu, přidejte si kopřivu do směsi s dalšími bylinkami.

V naší nabídce najdete kopřivu např. v čajích – Vnitřní čistota, Klidný večer, Svěží den, …


Bez černý květ


Černý bez je keř či strom dosahující výšky až kolem sedmi metrů. Typickým znakem jsou bílé drobné květy a černé bobulky rostoucí v hustých trsech. Během května se postupně objevuje po celé republice. Je to jedna z nejpoužívanějších bylin s příznivým vlivem na dýchací soustavu. Především v zimě, kdy na nás útočí bacily ze všech stran, je pak čaj z květů příjemným doplňkem léčby.

Bez černý působí příznivě na normální funkci termoregulace, vylučování vody z organismu, imunitní a trávící soustavu. 


K přípravě nálevu potřebujeme 2 čajové lžíce usušených květů, které zalijeme 1/4 l vroucí vody, přikryjeme a necháme asi 10 minut vylouhovat, pak scedíme a vypijeme. Nápoj připravujeme vždy čerstvý, můžeme ho pít až 3x denně.

Sušený květ černého bezu můžeme kombinovat třeba s květem lípy nebo se šalvějí.

V naší nabídce najdete černý bez např. v čajích – Bezové pohlazení, Vnitřní čistota (jako plod), Harmonie chutí, Báječná žena, …

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení