Oblíbený Earl Grey

Černý čaj pro výrobu Earl Grey se sbírá na plantážích Srí Lanky (Ceylonu), Assamu, Keni nebo Číny. Nálev Earl Grey má příjemnou, tmavě měděnou barvu. Chuť je kořeněná, lehce trávová, s pikantností bergamotové silice. O jeho chuti se říká, že navozuje klid a příjemnou náladu. Jedná se o čajovou směs, která je velmi oblíbená nejen v domovské Anglii, ale po celém světě.

Díky vysokému obsahu teinu Vás tento čaj každé ráno příjemně povzbudí a naladí na nový den. Dokáže také příznivě působit na normální funkci obranyschopnosti a trávící soutavy (varianta bez mléka a cukru).

Earl Grey si vychutnáte jak v zimních měsících, kdy vás zahřeje jako “čaj o páté”, tak i v letním období, kdy vás ochladí jako ledový čaj ochucený například citrusovými plody se špetkou cukru.

O jeho vzniku koluje více příběhů. Většina se přiklání k lordu Charlesi Grayovi, který byl jako anglický předseda vlády na počátku 30. let vyslán do Číny. Na přivítanou dostal skvělý ochucený černý čaj a recept na jeho přípravu. Ten přivezl zpět do Británie, kde se začal vyrábět a získal celosvětový ohlas. Možná je ale pravděpodobnější příběh (bergamot totiž nebyl v této době v Číně znám), jenž tvrdí, že se britské čajové společnosti pokoušely namíchat svou vlastní směs za použití levného černého čaje a povedl se jim tato skvělý čaj, který zachutnal celé Anglii a později i celému světu. Dnes ho vyrábějí jak menší rodinné podniky, tak velké nadnárodní koncerny.

V Anglii se Earl Grey podává s mlékem a cukrem, jinde v Evropě do něj přidávají i citron. Své uplatnění najde i v kuchyni – používá se jako příchuť do dezertů, ale také omáček nebo máslových krémů.


Bergamot
Aromatická bergamotová silice se získává z plodů citrusového stromu citrus bergamia. Roste v okolí Středozemního moře, pěstuje se hlavně v oblastech Calabrie, v jižní Francii a také na Pobřeží slonoviny.

Samotný citrus je velikostí podobný pomeranči se žlutozelenou barvou. Plody se po sklizni strojově oloupou pod tekoucí vodou a kůra poté putuje do odstředivky. Právě v ní se z kůry bergamotu získává silně aromatický olej. Patří k nejvýznamnějším složkám většiny parfémů a jeho příjemnou vůni oceňují i milovníci čaje.


Návod na přípravu:
Černý čaj zalijeme vroucí vodou (100 °C), v poměru 1 čajová lžička na 1,5-2 dl.
Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc.
Doba vyluhování 3-5 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.