Vyberte si dárek k nákupu ke každé objednávce nad 400,- 🎁

Bylinka měsíce: Šalvěj

Název Salvia pochází z latinského slova salvare, což znamená léčit. Upozorňuje na léčivou moc šalvěje, která byla známa již od starověku.

Šalvěj je vytrvalá bylina, která se vyznačuje stříbrně zelenými, aromatickými listy a vzpřímeným, rozvětveným růstem. Listy jsou oválného tvaru a mají lehký ochlupení. Jsou obvykle 2-4 cm dlouhé. Květy šalvěje jsou trubkovitého tvaru a mohou být odstíněny od modré po fialovou. Rostlina šalvěje obvykle dorůstá výšky 30-60 cm a vytváří hustý keř.

Rostlina je původem ze Středomoří, a proto je obvykle spojována s teplým a suchým klimatem. Roste ve světlých lesích, na skalnatých svazích a v suchých travnatých oblastech. Je oblíbená v zahradách a často je pěstována jako okrasná i léčivá rostlina.

Kromě estetické hodnoty v zahradách je šalvěj oblíbená také pro své kulturní, léčivé a kulinářské využití. Listy šalvěje jsou používány jako koření v kuchyni, zejména k ochucení masa a omáček.

Výtažky rostliny se používají rovněž ve vlasové a pleťové kosmetice. Pleťová voda se šalvějí má ozdravné účinky na problematickou pleť, stahující a dezinfekční schopnosti, pomáhá například při akné, mykózách či lupech.

Šalvěje obsahují značné množství látek, z nichž nejdůležitější jsou silice, třísloviny, fenolické látky a flavonoidyObsahuje také vitamíny skupiny B a estrogenní hormony. Díky těmto látkám má antibiotické, protivirové, protizánětlivé, stahující, dezinfekční a zklidňující účinky.

ÚČINKY

Bylinka patří mezi antioxidanty, tudíž chrání buňky před oxidativním stresem. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Příznivě působí při potížích dýchacího systému. Pozitivně ovlivňuje hormonální rovnováhu. Ženám ji lze doporučit pro uchování komfortu v období menstruace a menopauzy. Látky obsažené v šalvěji také brání nadměrnému pocení, klidní nervy, pomáhají při problémech se stresem či s nespavostí. Podporuje normální trávení a činnost jater, vylučování – pročištění. Pomáhá snižovat plynatost, uklidňovat zažívací trakt a stimulovat trávicí šťávy, což všechno může přispět k pohodlnějšímu trávení.

PŘÍPRAVA ČAJE/NÁLEVU

Jednu až dvě čajové lžičky přelejte vroucí vodou (200 ml) a nechejte 5-10 minut odstát. Nálev připravujte vždy čerstvý. Vlažným čajem lze vyplachovat ústa nebo kloktat několikrát denně.
Upozornění: Pijte 1-2x denně po dobu 7 dnů, poté týden vynechejte. Nepřekračujte uvedené dávkování. Není vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. Šalvěj se neužívá jako prevence, ale pouze při akutních obtížích nebo ještě pár dní po jejich odeznění.
Ve větších dávkách může být toxická kvůli obsahu thujonu, nedoporučuje se též při kojení a těhotenství, neboť snižuje produkci mateřského mléka.

ZAJÍMAVOSTI

Rčení z roku 1300: „Proč by měl člověk zemřít, když v zahradě roste Šalvěj“?

Řada druhů byla využívána v domorodých kulturách ke spirituálním účelům jako vykuřovadla a podobně. Dlouhou tradici má používání různých šalvějí v lidovém léčitelství především v Mexiku, Střední a Jižní Americe.

Esenciálních olejů mnoha druhů se využívá v aromaterapii a kosmetice. Šalvějová silice získávaná destilací suchých stonků šalvěje lékařské pomocí vodní páry má kořenitou, sladce bylinnou, kafrovou vůni a využívá se jako přísada pro pánskou kosmetiku a parfémy, též do mýdel, zubních past a ústních vod, do osvěžovačů vzduchu a pot-pourri. 

Šalvěj je známá také jako "bylina moudrosti" a ve starověkém Řecku se věřilo, že její kouzlo pomáhá při komunikaci s bohy a při získávání moudrosti.

Zhruba v 9. století se rostlina dostala na území Česka a stala se nedílnou součástí klášterních zahrad.

Výživná semena šalvěje hispánské nebo kalifornské jsou známa jako chia, šalvěj divotvorná je známou psychoaktivní rostlinou. 

 

Šalvěj_v ruce  Bylinkárna_Hepčík_60g  Tuhý kořínek

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.