Vyberte si dárek k nákupu ke každé objednávce nad 400,- 🎁

Bylinka měsíce: Třezalka tečkovaná

Je známá jako přírodní antibiotikum a antidepresivum s rozmanitými účinky na naše zdraví. Vyniká zejména svým příznivým vlivem na naše duševní zdraví.

Třezalka tečkovaná je vytrvalá rostlina. Je vysoká přibližně 30-60 cm, při optimálních podmínkách dorůstá výšky až 1 metr. Má úzké, protáhlé listy s malými tečkami na jejich povrchu (podle nich získala třezalka svůj název). Květy jsou žluté a mají charakteristické vyčnívající tyčinky. Po rozdrcení čerstvých květů může rostlina uvolňovat červenohnědou tekutinu, která je známá jako červený olej. Květy se postupně mění v tobolky obsahující mnoho hnědých drobných semen. Během letních měsíců se sbírá květ i nať třezalky.

Je rozšířena téměř v celé Evropě, Asii a severozápadní Africe (pohoří Atlas), Madeiře a Kanárských ostrovech. V České republice roste zejména na slunných stanovištích Roste na slunných až polostinných stanovištích, často na suchých loukách, okrajích lesů nebo pozemcích s vlhkou půdou, v nižších a středních polohách. Byla zavlečena do mírných a subtropických oblastí téměř celého světa.

Hlavními účinnými látkami jsou hypericin a hyperforin. Její květy obsahují třísloviny, glykosidy (hyperosid, rutin, kvercetin), dále silice nebo pryskyřice. Červené barvivo, které vytéká z květů, nese název hypericin. Dále třezalka obsahuje některé organické kyseliny, provitamín A nebo vitamín C. 

Třezalka působí příznivě zejména na naše duševní zdraví a emoční rovnováhu. Je vhodná při nespavosti, příznivě působí na relaxaci a pozitivní náladu. Jedná se o přírodní antibiotikum a působí protizánětlivě. Při vnějším použití ve formě masti nebo oleje působí příznivě na stav pokožky a drobná poranění. Má velmi rozmanité pozitivní účinky například na: normální trávení, dýchací systém, kardiovaskulární systém. Podporuje normální stav močových cest a ledvin, imunitu a celkové osvěžení těla. Příznivě působí na menstruační cyklus a v období klimakteria – stabilizuje hormonální výkyvy.

Nejčastější použití třezalky je ve formě čaje, ale vyzkoušet ji můžete také v tabletách, tinkturách nebo v podobě oleje, který se lisuje přímo z třezalky.

Příprava čaje/nálevu

Jednu až dvě čajové lžičky přelejte vroucí vodou (200 ml) a nechejte 5-10 minut odstát. Nálev připravujte vždy čerstvý. Čaj z třezalky má nahořklou chuť, je proto dobré ji kombinovat i s dalšími bylinkami. Doporučujeme například meduňku nebo dobromysl.

Upozornění: Pijte 1-2x denně. Nepřekračujte denní dávkování. U citlivých osob je možnost fotosenzivity – citlivost kůže na sluneční záření. Neužívat v těhotenství.
O užívání třezalky se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Zajímavosti

- Jak poznáte třezalku? Podle toho, že když rozmáčknete její květ, ulpí vám na prstech červená tekutina, třezalku díky tomu nelze zaměnit za jinou bylinu

- Bylinku využívali již staří Řekové a Římané jako léčivou rostlinu. V tradiční medicíně byla používána pro léčbu ran, popálenin a různých kožních problémů.

- Třezalka tečkovaná je často spojována se svátkem svatého Jana, který se slaví 24. června. Tento svátek je spojen s letním slunovratem a tradičními oslavami, které zahrnují sběr květů třezalky a jejich použití ve slavnostních rituálech.

- Třezalka tečkovaná je spojována s ochranou, příslibem štěstí a odvracením zlého. Je často používán v různých tradicích a pověrách jako talisman nebo amulet.

- Třezalkový olej byl v minulosti používán chirurgy k čištění ran. V Evropě patřil k neoblíbenějším lidovým prostředkům na odřeniny, zranění a pohmožděniny.

 

JND_Trezalka_80g (2)  st-johns-wort-gd1754d040_1280

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.