Bylinka měsíce: Yerba maté

Exotické yerba maté, které Vám díky obsahu kofeinu a mnoha prospěšným látkám dodá energii na celý pracovní den. Maté je oblíbeným tradičním nápojem s bohatou kulturní historií v Jižní Americe.

Cesmína paraguayská  je stálezelený strom, který v ideálních podmínkách dorůstá až 20 metrů. Tak veliké cesmíny bychom našli na původních stanovištích, tedy kolem potoků a v lesích, cca 500 metrů nad mořem. Daří se mu zejména v oblastech s vlhkým subtropickým klimatem, kde jsou vysoké teploty a vysoká vlhkost vzduchu. Listy jsou středně velké, lesklé a kožovité. Jeho květy mají bílou barvu a jsou velmi vonné. Po odkvětu se rodí výrazně červené plody.

Pro pohodlnější sklizeň se původní stromy udržují ve výšce keřů, tedy maximálně osmimetrové, nejčastěji však 1-2 metry. Pěstování cesmíny se věnují farmáři zejména v Paraguayi, Uruguayi, Argentině a na jihu Brazílie.

Yerba maté je celosvětově oblíbený nápoj zejména díky vysokému obsahu kofeinu, který má silně povzbuzující účinky. Výrazně stimulující účinky má také matein, povzbuzující látka přítomná pouze v maté, která na rozdíl od kofeinu není návyková.

Mezi další obsažené látky patří třísloviny, teofylin (ten stimuluje nervový systém, zrychluje srdeční tep a zvyšuje krevní tlak), vitaminy A, B, C, antioxidanty a silice, díky kterým má nápoj výraznou chuť a aroma.

Cesmína paraguajská je bohatým zdrojem antioxidantů, které působí proti volným radikálům. Příznivě působí na vylučování vody z organismuOsvěžuje tělo i mysl. Díky kofeinu a mateinu stimuluje a zlepšuje koncentraci. Podporuje trávení a metabolismus lipidů a díky tomu přispívá k normální kontrole tělesné hmotnosti. Příznivě působí také na normální činnost kardiovaskulárního systému.

Příprava čaje – nálevu

Máme pro Vás hned tři způsoby přípravy. Vyzkoušejte a najděte ten pravý pro Vás.

1. Jednu až dvě čajové lžičky přelejte vroucí vodou (200 ml) a nechejte 5-10 minut odstát. Nálev připravujte vždy čerstvý.

2. Pro tradiční přípravu do kalabasy: Jednu porci yerba maté (cca 5 gramů, tj. 2-3 čajové lžičky) je možné a vhodné uvařit několikrát (asi sedmkrát), dokud neztratí svou charakteristickou nahořklou chuť. Usušené listy se nasypou do nádoby o výšce nejméně ¼, max. ¾. Poté se přelije vodou o teplotě asi 70-80 °C. Nejprve se nalije jen tolik vody, aby ji listy mohly vstřebat, teprve později se šálek doplní až po okraj. Po 4-5 minutách je připraven k pití. Pije se brčkem se sítkem na konci.

3. Jednu čajovou lžičku zalijte trochou vlažné vody, aby ji usušené listy vstřebaly, poté dolijte 200 ml vody o teplotě 70 - 80 °C a nechejte 10 minut odstát.

Yerba maté má výraznou, kouřovou a zemitou chuť.

Zajímavosti

Maté se podle tradičního způsobu podává v nádobě z vydlabané tykve s úzkým hrdlem, které se říká buď maté nebo kalabasa. Nápoj se usrkává bambusovým brčkem nebo kovovou slámkou – bombillou, která je na dolním konci proděravělá a funguje tak jako slámka a sítko zároveň.

Jihoameričané pijí maté často s limonádou nebo džusem. Maté popíjejí v kteroukoliv denní nebo večerní dobu.

Pití maté je nejrozšířenější a nejoblíbenější v Uruguayi a Argentině. Přesto ho na nápojovém lístku téměř nikde nenajdete. Materiál, tvar i zpracování kalabasy a bombilly jsou předmětem osobní preference a vztahu. Každá restaurace či čerpací stanice nabízí horkou vodu na zalití maté ve vlastní kalabase.

Cesmína je považována za symbol přátelství a míru – tradičně se pije v kruhu přátel z jedné společné kalabasy, která obíhá v kruhu a propojuje tak všechny jeho členy.

Dlouhou dobu nebylo známé, jakým způsobem se tento strom rozmnožuje, protože žádnému pěstiteli semena nikdy nevzešla. Náhodou se přišlo na to, že semena musí nejdříve projít trávicím traktem ptáků, který je připraví ke klíčení (tzv. endozoochorie). Začali tedy semeny krmit slepice a rozšiřování pěstování cesmíny již nic nestálo v cestě.

Upozornění

Obsahuje kofein. 

 

JND- Yerba maté 70g  Yerba maté  Jako pírko_jaro (2)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.