Něco málo o bylinkách: Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá

Patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny a v našem podnebném pásu roste téměř všude. Léčivá je celá rostlinka – kořen, stonek
i listy a květy.

Kopřiva dvoudomá dorůstá standardně do výšky od 50 do 150 cm v závislosti na stanovišti. Jak kopřiva vypadá všichni dobře známe
a také její žahavé chloupky. Celá rostlina je pokrytá jemnými žahavými chloupky, které jsou křehké jako sklo, takže se při dotyku zlomí. Vznikne ostrý lom, který nařízne povrch kůže. Tato malá ranka přijde do styku s takzvaným kopřivovým jedem. Vzniknou drobné puchýřky, které svědí a pálí. Rostlina se tak evolučně chrání mj. před spasením zvířaty.

Listy a nať kopřivy obsahují velké množství zeleného barviva – chlorofylu. Dále vitamín C, třísloviny, minerální látky jako je hořčík, vápník, železo a draslík. Tyto látky je vhodné dostat do svého těla právě v jarním období, kdy kopřiva roste v přírodě. Je vhodná na jarní detoxikační kůru. Vyzkoušejte pít tři šálky denně po dobu tří týdnů. Pokud ji chcete používat i mimo období jejího růstu, přidejte si kopřivu do směsi s dalšími bylinkami.

Kopřivový čaj nebo nálev - 1 čajová lžička sušených kopřiv na 250ml šálek vroucí vody. Kopřivovou nať necháte 10 minut louhovat a poté přecedíte. Čaj by vám neměl vychladnout a pokaždé byste si jej měli připravit čerstvý.

Výluh z kopřivy působí příznivě na normální funkci dýchacího systému. Pozitivně působí na normální stav kloubů. Má antibakteriální účinky. Přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního, podporuje přirozenou obranyschopnost a činnost cévní soustavy. Pozitivně působí na ženské pohlavní zdraví. Podporuje vylučování vody z organismu, čímž přispívá k pročištění těla. Rovněž napomáhá uchovat normální funkce ledvin, močových cest a u mužů i prostaty. Pozitivně ovlivňuje cévní soustavu, kdy mimo jiné udržuje normální hladinu glukózy v krvi. Kopřiva přispívá k zachování vitality, duševní rovnováhy a napomáhá osvěžení těla.

CHCI VYZKOUŠET ÚČINKY KOPŘIVY

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.