Proč pít v létě teplý čaj?

Je pravda, že teplý čaj je lepší než studený? Jaké čaje se hodí vyzkoušet?

Čistá voda je nejlepším způsobem, jak navrátit tělu vypocené tekutiny. Pokud však nechcete pít „jen“ vodu zkuste čaje. Ať už bylinkové, pravé nebo ovocné s přirozeně nasládlou chutí.

V tropických dnech je lepší popíjet nápoje teplé, vlažné nebo o pokojové teplotě. Pokud si i přesto chcete dát nápoj studený nebo ledový, doporučujeme jej pít po malých doušcích a pomalu, aby se tekutina stihla v ústech ohřát. Studené nápoje sice naše tělo ochladí, ale tento efekt trvá jen krátkou chvíli. Tělo totiž studenou tekutinu, kterou přijme musí ohřát na tělesnou teplotu (kolem 37 °C) a to ho stojí spoustu energie, díky které se znovu zahřeje. Logicky tedy, čím studenější stravu přijmeme, tím více energie musí tělo následně vynaložit na její ohřátí na přijatelnou teplotu.

Díky popíjení vlažného čaje se zchladíme rychleji, neboť na povrchu kůže dochází k tzv. ochlazení odpařováním. Tělo se tak samo chladí bez vyvíjení většího množství energie. Tím pádem se člověk o poznání méně potí a cítí se příjemněji.

Vědci na univerzitě v kanadské Ottawě otestovali konzumaci nápojů různých teplot při zvýšené fyzické zátěži. Z této studie vyplynulo, že za určitých okolností horké nápoje tělo dokonce ochlazují. Napomáhají totiž pocení, které je jediným způsobem, jak naše tělo bojuje s horkem.

Horký čaj nás dokáže ochladit minimálně stejně dobře jako ten studený. Rozhodně však poslouchejte své tělo a pijte, když máte žízeň. Pokud se chystáte trávit čas venku na přímém slunci nebo budete například sportovat, nezapomínejte na dostatečný pitný režim a nápoje mějte s sebou.

Osvěžující máta

Teplý mátový čaj, klidně doslazený třtinovým cukrem, Vám zajistí skvělé osvěžení. Když se teplota čaje blíží teplotě těla (cca 37 °C), je to ideální. Zvyk pít teplý mátový čaj mají například národy v severní Africe. Ti pijí čaj po malých doušcích během celého dne, a to i když teploty vystoupají vysoko nad 30 stupňů Celsia. Díky tomu se skoro vůbec nepotí. Ve spojení s volným vzdušným oblečením z přírodních materiálů, které je pro tyto národy typické, se tak jejich tělo ochlazuje mnohem snáz.

CHCI SE OSVĚŽIT MÁTOU → https://www.bylinca.cz/jednodruhove-caje/bylinny-caj-mata-peprna-nat/

Zelený čaj

Zelený čaj se skvěle hodí jako chladivé letní osvěžení. Doporučujeme popíjení teplého až vlažného čaje. Vnitřní teplo aktivuje potní žlázy a tělo se tak pocením začne ochlazovat. Je však nutné podpořit to správnou volbou oděvu, který dovolí tělu dýchat. Doporučujeme přírodní materiály a volné světlé oděvy.

CHCI VYZKOUŠET KOMBINACI ZELENÉHO ČAJE A RŮŽE → https://www.bylinca.cz/cold-hot-brew/ochuceny-caj--chum-mee-s-ruzi-40g/

Aromatický fenykl

Skvělým osvěžujícím nápojem je také čaj z fenyklu. Jedná se o aromatickou a chutí výraznou bylinku, která ovšem nemusí zachutnat všem. Má však skvělé vlastnosti a stojí za vyzkoušení. Zkuste si uvařit hrnek čaje z fenyklu, zchlaďte ho na pokojovou teplotu a pak vypijte. Tento nápoj Vás osvěží i v největších vedrech a je vhodný pro normální funkci trávení, které v létě funguje nejpomaleji. 

CHCI VYZKOUŠET NETRADIČNÍ FENYKL → https://www.bylinca.cz/jednodruhove-caje/bylinny-caj-fenykl-plod-110g/

Ovocné čaje

Ovocné čaje jsou přirozeně nasládlé a osvěžující a díky tomu jsou skvělými letními společníky. Stačí si ho připravit klasickým způsobem s předstihem a dát vychladit do lednice. Pro zpestření můžete přidat čerstvé ovoce, led, případně cukr na doslazení (čaj doslazujte ještě teplý).

CHCI SE OSVĚŽIT OVOCEM → https://www.bylinca.cz/ovocne-caje/ovocny-caj--bezinky-s-ostruzinou-100g/

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.